Σάββατο 13 Ιουλίου 2013

ΟΡΙΑΚΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ! ΗΤΤΑ ΚΑΡΜΠΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΧΤΕΣΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΑ

Το βράδυ, στο τελευταίο ωράριο, οι έφηβοι αντιμετώπισαν τη Λιθουανία. Σ’ ένα μεγάλο ντέρμπι έκαναν νέα καλή προσπάθεια, όμως υστέρησαν ξανά στα…σημεία και ηττήθηκαν με 3-2. Ύστερα και από αυτό το αποτέλεσμα εκμηδενίστηκαν οι πιθανότητες για την πρωτιά στο γκρουπ και ουσιαστικά είναι απίθανο να έρθει και η 2η θέση, που θα διατηρούσε κάποιες πιθανότητες ανόδου. Εναντίον των Λιθουανών ο Αγγελάκης ηττήθηκε αρχικά από τον Ίγκνας Ναβίκας με 3-1 σετ. Αργότερα ο Μιχαηλίδης έχασε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Κόντρα στον Παούλιους Γκούρα βρέθηκε ξανά μπροστά με 2-0 σετ (και μάλιστα με «καθαρά» σκορ), αλλά στο τέλος λύγισε με 3-2! Οι διεθνείς μας δεν το έβαλαν κάτω, αντέδρασαν σωστά και ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη! Ο Ζώνιος κατάφερε να ξαναβάλει την εθνική μας στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς βγήκε νικητής με 3-2 σετ σε μεγάλη «μάχη» με τον Γιόκουμπας Μπιβέινις. Μετά ο Αγγελάκης νίκησε τον πρώτο Λιθουανό, τον Γκούρα, επίσης σε φοβερή αναμέτρηση. Επικράτησε 3-2 με τα τέσσερα από τα πέντε σετ να λήγουν με διαφορά δύο πόντων (11-9 το τελευταίο)! Στον 5ο και καθοριστικό αγώνα ο Μιχαηλίδης αναμετρήθηκε με τον Ναβίκας και δεν μπόρεσε να βρει καλό ρυθμό. Έχασε με 3-0 σετ κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 3-2.
AGELAKIS, Konstantinos - NAVICKAS, Ignas (LTU) 1-3 (11-8,6-11,9-11,10-12)
 MICHAILIDIS, Ilias-GURA, Paulius 2-3 (11-6, 11-6, 7-11,6-11, 8-11)
 ZONIOS, Paris-BIVEINIS, Jokubas 3-2 (11-9,8-11, 8-11, 11-6, 11-8)
 AGELAKIS, Konstantinos-GURA, Paulius 3-2 (9-11, 11-8, 15-13, 9-11,11-9)
 MICHAILIDIS, Ilias-NAVICKAS, Ignas 0-3 (6-11, 6-11, 9-11)
Στις 16.00 η Εθνικη μας παιζει απεναντι στη Μολδαβια.