Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΝΙΚΕΣ Ο ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ! ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ ΣΕ ΣΓΟΥΡΟΜΑΛΗ ΚΑΙ ΤΣΕΓΓΕΝΕ

Ικανός για όλα ο φετινός ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ συνεχίζει να εκπλήσσει φίλους και αντιπάλους!
Με σερί πολύ καλών εμφανίσεων κατάφερε και σήμερα να κάνει δύο δύσκολες νίκες(εύκολα παιχνίδια στην Α2 δεν υπάρχουν) και να διατηρηθεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας διευρύνοντας παράλληλα την διαφορά από τις δύο τρίτες ομάδες που μας ακολουθούν(τα Μελίσσια και τον Ίφιτο)!!!
  Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή
 Πρώτος αγώνας με την Ελευσίνα που είναι τελευταία στη βαθμολογία χωρίς νίκη
Η Ελευσίνα είχε όμως τους Λιάσκο και Παίζη σε εξαιρετική μέρα και προέβαλε πολύ ισχυρή αντίσταση απέναντι στην ομάδα μας αλλά στο τέλος εμείς πήραμε το ροζ φύλλο αγώνα.
 Στο πρώτο στη σειρά αγώνα ο Βρεττάκος έχασε από τον Παίζη με σκορ 1-3, ίδιο σκορ και για τον Αλεξανδρόπουλο που έχασε από τον Λιάσκο και το σκορ 0-2 για την Ελευσίνα!!!
 Στη συνέχεια ο Μιχαηλίδης κέρδισε τον Κοντουράρου με 3-0, στο διπλό επικρατήσαμε εύκολα με 3-0 και δεύτερη νίκη στη συνέχεια του Λιάσκου επί του Βρεττάκου με σκορ 3-0 και πάλι πίσω στο σκορ η ομάδα μας με σκορ 2-3!!!
  Νίκη του Μιχαηλίδη επί του Παίζη στη συνέχεια με σκορ 3-1 και με συνοπτικές διαδικασίες ο Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας με συνολικό σκορ 4-3 νικώντας εύκολα τον Κοντουράρου με σκορ 3-0.
  Ο αγώνας αναλυτικά
 Γ.Ν.Ο. ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - Γ.Α.Σ. ΕΛΕΥΣΙΝΑ 4-3
 Βρεττάκος - Παίζης 1-3 (9-11,11-9,5-11,9-11)
 Αλεξανδρόπουλος - Λιάσκος 1-3 (10-12,11-7,7-11,8-11)
Μιχαηλίδης - Κοντουράρου 3-0 (11-7,`12-10,11-8)
Βρεττάκος, Μιχαηλίδης - Στάμου, Λιάσκος 3-0 (11-7,11-6,11-7)
Βρεττάκος - Λιάσκος (9-11,8-11,7-11)
Μιχαηλίδης - Παίζης 3-1 (11-5,6-11,11-6,11-9)
Αλεξανδρόπουλος - Κοντουράρου 3-0 (11-5,11-4,11-7)

Στο επόμενο παιχνίδι η ομάδα μας είχε αντίπαλο τον Ίφιτο που είναι μία ομάδα που και αυτή ανέβηκε στην Α2 μαζί με τον ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ φέτος αλλά διαθέτει παίκτες που έχουν περάσει από τις εθνικές ομάδες, με ένσημα στις υψηλές κατηγορίες που διεκδικεί την άνοδο της στην Α1 κατηγορία!!
  Για μετωπική σύγκρουση στημένη η ομάδα μας απέναντι στο φαβορί που ήταν ο Ίφιτος
 Εκπληκτικό παιχνίδι από όλους τους παίκτες των δύο ομάδων, υψηλή τεχνική και πόντοι μεγάλης διάρκειας σε όλο σχεδόν το παιχνίδι αποζημίωσαν τον κόσμο που παρακολούθησε το παιχνίδι!!!
  Στο πρώτο παιχνίδι ο Μιχαηλίδης αντιμετώπισε τον πολύπειρο Σγουρομάλλη και ο Ηλίας επικράτησε με σκορ 3-1 παίζοντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι!!!!
 Ο Αλεξανδρόπουλος παίζοντας πάρα πολύ καλά και με διάρκεια έκανε να φαίνεται εύκολη η επικράτησή του επί του Μπιθέλη τον οποίο κέρδισε με σκορ 3-0!!!
 Πολύ καλός και ο Βρεττάκος στη συνέχεια αλλά έχασε από τον Τσεγγενέ με σκορ 3-1.
   Συνέχεια με το διπλό που οι Βρεττάκος και Μιχαηλίδης συνεργάστηκαν ιδανικά για να κάμψουν τους Σγουρομάλλη, Τσεγγενέ με σκορ 3-2 και 14-12 στο κόντρα σετ!!!! (Κόλαση κάθε πόντος!!!)
Μπράβο στα παιδιά για την σπουδαία νίκη τους! Πλέον ισχυρό προβάδισμα για την ομάδα μας με 3-1 στα παιχνίδια αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει φυσικά! Στο επόμενο παιχνίδι ο Αλεξανδρόπουλος έφτασε πολύ κοντά στη νίκη απέναντι στον Σγουρομάλλη παίζοντας εξαιρετικά αλλά στάθηκε άτυχος αφού τελικά χάθηκε αυτή η νίκη στο τέλος με 3-2 σετ και με σκορ 13-11 στο κόντρα σετ!! Δεν πειράζει Παναγιώτη!
 Δεύτερη ευκαιρία για να έρθει η νίκη στα χρώματα του ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ είχε ο Μιχαηλίδης απέναντι στον φορμαρισμένο Τσεγγενέ την οποία δεν άφησε να πάει χαμένη ο Ηλίας αν και κάπου στο 4ο σετ όπου ήδη ο Τσεγγενές είχε το προβάδισμα με σκορ 2-1 στα σετ και 8-3 στο σκορ υπέρ του ο Ηλίας έδειχνε στο πάγκο της ομάδας μας δυσφορία για την εξέλιξη. Ολιγωρία στους επόμενους ένα με δύο  πόντους από το Τσεγγενέ και ο Ηλίας κατάφερε να πάρει το σετ με 15-13!!!! Ισοφάρισε σε 2-2 και το επόμενο σετ το πήρε με σκορ 11-5 δίνοντας και τη μεγάλη νίκη στην ομάδα μας με συνολικό σκορ 4-2!!!!!!!!!
  Λύσαμε και την απορία στο Νίκο τον Λάκατα που στο blog του αναρωτιέται αν μπορεί ο ΑΡΗΣ, και όπως λέει χαρακτηριστικά είμαστε από κάτω!!!! Εννοείται πως για τον αυριανό αγώνα με το Γυμνάσιο ο Νίκος δίνει φαβορί το Γυμνάσιο...Υπάρχουν και άλλες απόψεις Νίκ!
ΙΦΙΤΟΣ ΠΑΤΡΩΝ-Γ.Ν.Ο.ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 2-4
Σγουρομάλλης - Μιχαηλίδης 1-3 (10-12, 11-9, 9-11, 8-11)
Μπιθέλης - Αλεξανδρόπουλος Παναγιώτης 0-3 (7-11, 1-11, 3-11)
Τσεγγενές -Βρεττάκος 3-1 (11-5, 9-11, 11-3, 11-6)
 Τσεγγενές, Σγουρομάλλης - Βρεττάκος, Μιχαηλίδης 2-3 (12-14, 11-3, 11-7, 12-14)
Σγουρομάλλης - Αλεξανδρόπουλος 3-2 (9-11, 12-10, 9-11, 11-7, 13-11)
Τσεγγενές - Μιχαηλίδης 2-3 (7-11, 11-7,11-7, 13-15, 5-11)

Δε γινόταν αλλιώς μετά από το παιχνίδι αυτό παίκτες παράγοντες και φίλοι της ομάδας μας βροντοφώναξαν  ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!
 Αύριο η ομάδα μας σε ένα ακόμη πολύ δύσκολο παιχνίδι αντιμετωπίζουν την πολύ δυνατή ομάδα του Α.Σ. ΓΥΜΝΑΣΙΟ με στόχο μία νίκη που θα μας φέρει ακόμα πιο κοντά στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α1!!!!!!!!!!!!!!!!