Σάββατο 21 Μαρτίου 2015

ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Ο ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ ΣΗΜΕΡΑ

Δύο σημαντικές νίκες πέτυχε η ισχυρή ομάδα του Γ.Ν.Ο.ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ στην προσπάθειά της να μπει τελευταία στιγμή στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας  που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου της Α1 κατηγορίας.(!!!)
  Πριν τους σημερινούς αγώνες η ομάδα μας ήταν στην έκτη θέση ένα βαθμό πίσω από Π.Κ.Δ.ΤΑΥΡΟΥ, ΜΕΛΙΣΣΙΑ και ΑΕΤΟΥΣ ΠΟΛΗΣ. Τα ΜΕΛΙΣΣΙΑ σήμερα έχασαν και στους δύο αγώνες που έπαιξαν, ενώ οι ΑΕΤΟΙ και το Π.Κ.Δ.Τ από ένα με αποτέλεσμα αυτή την στιγμή πριν τον τελευταίο αγώνα μας αύριο με το Π.Κ.Δ.Τ. να ισοβαθμούμε με Π.Κ.Δ.Τ και ΑΕΤΟΥΣ.
 Με νίκη αύριο επί της ομάδας μας επί του Π.Κ.Δ.Τ. αύριο στις 16.00 στο Σ.Ε.Φ. η ομάδα μας ανεξάρτητα από οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα πάρει την 3η θέση. Θα δείξει....
  Πάμε στους σημερινούς αγώνες τώρα.
 Στο πρώτο παιχνίδι μας είχαμε αντίπαλο την ομάδα της ΠΑΓΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ η οποία έχει εδώ και καιρό υποβιβαστεί οπότε το 4-0 για την ομάδα μας ήρθε φυσιολογικά και εύκολα.
 Δεν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα στον δεύτερο αγώνα με την αξιόμαχη ομάδα των ΑΕΤΩΝ ΠΟΛΗΣ, η οποία αν κέρδιζε την ομάδα μας αυτομάτως θα ήταν αυτή που θα καταλάμβανε την 3η θέση!!!!
  Αποφασισμένοι οι παίκτες του ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ κατέβαλαν μέγιστη προσπάθεια για να επικρατήσουν με 4-2!!!
 Στο πρώτο παιχνίδι της αναμέτρησης ο Μιχαηλίδης Ηλίας δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 3-0 τον Βασιλείου(11-5,11-8,11-6). Στο δεύτερο παιχνίδι ο Βρεττάκος παρότι έκανε εξαιρετική εμφάνιση και προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στη συνέχεια επί του Ελέζογλου εν τούτοις κάμθηκε με το οριακό σκορ 2-3(11-5,9-11,11-5,8-11,7-11).
 Δεν ήταν στο επόμενο παιχνίδι αρκετά αποτελεσματικός ο Αλεξανδρόπουλος Παναγιώτης απέναντι στην άμυνα του Τσαρσιταλίδη όπως στον 1ο γύρο και αυτή τη φορά έχασε με σκορ 3-0(6-11,6-11,8-11) και την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 2-1!
 Στο διπλό που ακολούθησε οι Βρεττάκος και Μιχαηλίδης έπαιξαν με πολύ πάθος και δεν έδωσαν δικαίωμα στους Ελέζογλου και Βασιλείου να γίνουν επικίνδυνοι και το 3-0 υπέρ μας ήταν απόλυτα φυσιολογικό(11-8,11-9,12-10).
  Παιχνίδι άγριας ομορφιάς με ανατροπές το επόμενο μεταξύ του αθλητή μας Μιχαηλίδη Ηλία και του Ελέζογλου αυτό που ακολούθησε αλλά ταυτόχρονα και πολύ κρίσιμο για την τελική έκβαση του αγώνα!
  Κρύος στο πρώτο σετ ο Ηλίας και το 1-0 εύκολα για τον Ελέζογλου. Παρότι προηγήθηκε 9-6 στο δεύτερο σετ ο Ηλίας έχασε με 17-15 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0!!!
 Μείωσε αρκετά εύκολα σε 2-1 στο τρίτο σετ και στο τέταρτο σετ το οποίο κέρδισε ο Ηλίας με 16-14(!) ο αθλητής μας πολλές φορές έπαιξε με την πλάτη στο τοίχο αποτρέποντας διαδοχικά ματς μπολ του αντιπάλου του αλλά ευτυχώς άντεξε και στο τέλος αυτός ήταν που πανηγύρισε την κατάκτηση του σετ. Πλέον με σταθερό προβάδισμα στο κόντρα σετ επικράτησε με 3-2(4-11,15-17,11-7,16-14,11-7) και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας με σκορ 3-2.
 Στο επόμενο και εξίσου κρίσιμο παιχνίδι ο Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος αν και έχασε οριακά το πρώτο σετ με 10-12 παρότι προηγήθηκε με 10-8, πήρε το δεύτερο σετ εύκολα, το τρίτο σετ με ανατροπή αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-7 και χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση το 4ο σετ επικρατώντας έτσι με 3-1 σετ(10-12,11-6,11-9,11-6) και δίνοντας την νίκη στην ομάδα μας με συνολικό σκορ 4-2!!!
 ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ..........
 ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΑΝ ΟΛΑ ΣΗΜΕΡΑ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΑΝΔΡΩΝ (σε 17 αγωνιστικές)
10. Παγώνα Πάτρας            17                 0-17     7-68
* Οι δύο τελευταίες θέσεις οδηγούν στον υποβιβασμό. Η 1η θέση χαρίζει παράλληλα άνοδο στην Α1, ενώ η 2η και η 3η στέλνουν τις ομάδες στα μπαράζ με την 8η και την 9η της Α1