Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2016

ΕΔΕΙΞΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ Ο ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ! ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ!

Δεν νιώθουν από δυσκολίες οι παίκτες του ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ! Πήρε δύο νίκες κρίσιμες παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπησε! Δυσκολία πρώτη, η απουσία του Σταύρου Βρεττάκου στον πρώτο αγώνα με την αξιόμαχη ΒΟΧΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ! Ο Σταύρος έχασε την πτήση του από Αγγλία μιας και το μπάχαλο δεν είναι μόνο Ελληνικό προνόμιο. Ευτύχημα και προνοητικότητα από το Σταύρο που δεν πήρε και τα δελτία της ομάδας μαζί του...!
  Η απουσία του έφερε άγχος στην ομάδα μιας και η ομάδα του ΒΟΧΑ δεν είναι εύκολη υπόθεση και περιθώρια κακής εμφάνισης από τους Μιχαηλίδη Ηλία και Κούνουπα Παναγιώτη δεν υπήρχαν! Μονόδρομος οι νίκες τους σε ατομικό και διπλό για να μην βρεθούμε σε δύσκολη θέση. Και ευτυχώς τα κατάφεραν! Τη θέση του Σταύρου πήρε ο "πιτσιρικάς" Πιτσικάλης Δημήτρης(12 χρονών) για τον οποίο ο σημερινός αγώνας του είναι ταυτόχρονα και ο πρώτος του επίσημος αγώνας(!!!!!!!) και δεν μάσησε. Το αντίθετο, εντυπωσίασε με τις σωστές μπαλιές του!(Μπράβο ρε Μήτσο)! Δε ξέρω αν έχει ξανατύχει να παίζει αθλητής τον πρώτο του αγώνα στην Α2...
  ΒΟΧΑ - Γ.Ν.Ο.ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 1-4
 Μητρόπουλος - Πιτσικάλης 3-0 (11-2, 11-5, 11-4)
 Παμβουξόγλου - Κούνουπας 1-3(1-11, 11-9, 13-15, 4-11)
Κορδαλής - Μιχαηλίδης 1-3(11-9, 8-11, 4-11, 5-11)
Μητρόπουλος, Παμβουξόγλου - Μιχαηλίδης, Κούνουπας 0-3 (7-11, 9-11, 7-11)
Μητρόπουλος - Κούνουπας 1-3(11-8, 9-11, 8-11, 10-12)

Σχεδόν αμέσως μετά τη λήξη του παραπάνω αγώνα έφτασε ο Σταύρος κατευθείαν από το αεροδρόμιο Ε. Βενιζέλος. Ανακουφισμένος αφού η απουσία του δεν στοίχησε στην ομάδα μας και ξενυχτισμένος αφού πέρασε την νύχτα στο αεροδρόμιο του Λονδίνου! Αλλά πάνω από όλα αποφασισμένος να τα δώσει όλα για την νίκη στο ντέρμι με την ομάδα του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ που με ένα αγώνα περισσότερο από τον ΑΡΗ τυπικά ήταν πρώτος στη βαθμολογία.
  Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς ο Μιχαηλίδης έπαιξε με τον Παναγόπουλο και στις λεπτομέρειες και στο κόντρα σετ έχασε ο Ηλίας.
  Στο δεύτερο παιχνίδι ο Βρεττάκος αντιμετώπισε τον Ανδρέα Τσόπελα. Σε πολύ καλή μέρα ο Ανδρέας "έπιασε" καλή απόδοση αλλά ο Σταύρος "έπιασε" ακόμα καλύτερη και στα δυνατά σπιν του Σταύρου δεν υπήρχε απάντηση από τον αντίπαλό του και έτσι πήρε μία πέρα για πέρα δίκαιη και πολύτιμη νίκη ψυχολογίας με σκορ 3-1! Ισοφαρίζοντας το σκορ μεταξύ των δύο ομάδων. Έχω την εντύπωση πως αυτή είναι και η πρώτη νίκη που έχει κάνει ο Βρεττέκος απέναντι στον Τσόπελα σε επίσημο αγώνα.
  Ευκολότερη η νίκη στον τρίτο αγώνα του Παναγιώτη Κούνουπα απέναντι στον Πετρόπουλο Γιάννη με σκορ 3-0 και 2-1 το σκορ υπέρ του ΑΡΗ!
  Στο διπλό πραγματικά έσπασαν καρδιές, έγινε μεγάλο παιχνίδι. Η ομάδα μας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού έχανε 2-1 σετ και 10-7 στο τέταρτο σετ. Κάπου εκεί ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του ο Ηλίας και συνέβαλε ουσιαστικά στην ολική ανατροπή! Τελικόσκορ 3-2 υπέρ του ΑΡΗ και 3-1 στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων. Πλέον η νίκη ήταν θέμα χρόνου.
 Μετά το διπλό ο Ηλίας είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα μας και να πάρει τη ρεβάνς από τον Τσόπελα από τον οποίο είχε χάσει στον πρώτο γύρο με 1-3. Και δεν την άφησε να πάει χαμένη. Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό παιχνίδι κέδρισε το ματς με 3-1!

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ 4-1
 Μιχαηλίδης - Παναγόπουλος 2-3(9-11, 13-11, 10-12, 11-7, 7-11)
 Βρεττάκος - Τσόπελας 3-1(13-11, 14-12, 6-11,11-5)
Κούνουπας - Πετρόπουλος 3-0 (11-8, 13-11, 11-4)
 Μιχαηλίδης, Βρεττάκος - Τσόπελας, Παναγόπουλος 3-2 (11-7, 11-13, 4-11, 12-10, 14-12)
Μιχαηλίδης - Τσόπελας 3-1 (11-4, 6-11, 11-8, 11-9)

Αύριο(στις 10) η ομάδα μας παίζει με το Π.Κ.Δ.Τ. το οποίο είναι η μοναδική ομάδα που μας κέρδισε φέτος!
 Δυνατό παιχνίδι, ένα ακόμα ντέρμπι για τον ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ που όμως είναι αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα για κάτι παραπάνω από καλή εμφάνιση. Θα επιβεβαιώσουμε την αγωνιστική μας άνοδο απέναντι στο Π.Κ.Δ.Τ.

Βέβαια γνωρίζουμε ότι στην πορεία μας για την Α1 το μεγάλο εμπόδιο λέγεται ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  τον οποίο αντιμετωπίζουμε το επόμενο και τελευταίο αγωνιστικό διήμερο.
  Υπάρχει πολύς χρόνος μέχρι τότε...
  Συγχαρητήρια και στην Ευαγγελία την Τρωαδίτη που με εξαιρετικές εμφανίσεις σε δύο όπεν στη κατηγορία την κορασίδων πήρε στο ένα την τιμητική τέταρτη θέση και στο άλλο μπήκε στην οκτάδα!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ ΠΟΥ ΤΙΜΑΝΕ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ!!!!!!!!!

Ρεπό έκαναν οι Αετοί Πόλης και η Ε.Α. Βόχας

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΑΝΔΡΩΝ (σε 13 αγώνες)
9. Αετοί Πόλης                     13                  15-47
Στην Α2 ανδρών δέσποζε στο σημερινό πρόγραμμα το ντέρμπι κορυφής του Άρη με τον Α.Ο. Ελληνικού. Η ομάδα της Νίκαιας βρέθηκε πίσω στο σκορ με ήττα του πρώτου παίκτη της, του Μιχαηλίδη, από τον Παναγόπουλο, όμως συνέχισε απτόητη κι έφτασε σε σπουδαία νίκη με 4-1. Πολύ κρίσιμο αποδείχτηκε το διπλό όπου οι αθλητές του Άρη επικράτησαν στα πέντε σετ και στην παράταση. Από την τριάδα του Ελληνικού έμεινε έξω και αυτή τη φορά ο παλιός πρωταθλητής Ελλάδας Γιάννης Κορδούτης. Ο Άρης επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 αγώνες και θεωρητικά έχει τον πρώτο λόγο για την πρωτιά και την απευθείας άνοδος στην Α1. Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης, που επίσης διεκδικεί την κορυφή, προχώρησε με δύο νίκες      Πηγή httf.