Δευτέρα 7 Μαρτίου 2011

Άλλη μια επιτυχία στο τουρνουά της Σίνδου!

Για ακόμα μια φορά ο Ηλίας Μιχαηλίδης πρώτος στο «Ανοιχτό πρωτάθλημα Σίνδου 2011 Ιωάννης Κόκκινος» που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο Σίνδου. Ο Ηλίας Μιχαηλίδης, ως 1ο φαβορί στην κατηγορία εφήβων, αρχικά πέρασε ως 1ος του group στην 16αδα (νικώντας τον Βλασσά και τον Παπασάβογλου, 3-1 και 3-0 αντίστοιχα) και στην συνέχεια έκαμψε πολύ δύσκολα την αντίσταση του Οικονόμου με 3-2 σετ. Εδώ να σημειωθεί ότι ο Ηλίας βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 , και ότι ο Οικονόμου είχε την ευκαιρία να πετάξει έξω το 1ο φαβορί αφού είχε match point στο κόντρα σετ.(10-9) .Το τελικό αποτέλεσμα του κόντρα σετ ήταν 12-10 , και με τη λήξη του παιχνιδιού γέμισε το στάδιο με το χειροκρότημα όλων των Αθηναίων. Στη οχτάδα συνάντησε τον Γιάννη Σανίδα τον οποίο και νίκησε 3-0.Στον ημιτελικό της διοργάνωσης επικράτησε του Κωσταντίνου Κώτση με 3-0 σετ(11-9, 12-10, 14-12).Στον άλλον ημιτελικό ο Νάκος επικράτησε 3-1 σετ τον Σταύρο Βρεττάκο. Μια ακόμα μεταξύ τους μάχη, χώριζε τον νικητή της διοργάνωσης. Στον τελευταίο μεταξύ τους αγώνα, νικητής ήταν ο Νάκος με 3-2 σετ. Αυτή τη φορά όμως, ο Ηλίας Μιχαηλίδης φάνηκε πιο δυνατός, και πολύ σίγουρος στα χτυπήματα του , κατακτώντας έτσι την 1η θέση.(Το σκορ του τελικού ήταν 3-0).
(Στο μικρό τελικό επικράτησε εύκολα ο Βρεττάκος του Κώτση με 3-0 σετ)
Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρχουν και στο μέλλον παρόμοιες διακρίσεις από παίχτες της ομάδας μας...